Jak wybrać idealne meble do kuchni?

Kuchnia Campari zestaw 340

Kuchnia to prawdziwe centrum domowego ogniska. Nie bez powodu to właśnie kuchni poświęcana jest największa ilość czasu w trakcie urządzania nowego lokum lub w podczas remontu. Podstawą funkcjonalnej i pięknej kuchni są meble kuchenne. Wybór idealnych nie jest prosty, ale możliwy. Szukasz inspiracji? Zatem dowiedz się jak wybrać idealne meble kuchenne.

Postaw na jakość

Niezależnie od tego, w jakiej ilości, w jakim kolorze i o jakim przeznaczeniu będą projektowane meble kuchenne to nikt nie polemizowałby z faktem, że muszą one być dobrej jakości. To jakość wpływa na ich trwałość oraz to, jak będą się prezentowały po wieloletnim użytkowaniu. Najwyższą jakość można dostrzec nie tylko w głównej konstrukcji i w wykorzystanych materiałach, ale także w sposobie wykończenia detali. Idealne meble kuchenne muszą charakteryzować się optymalną jakością we wcześniej ustalonym budżecie, gdyż nie ma co się oszukiwać, ale za świetne meble cena jest dość wysoka. Nie warto jednak w tym miejscu szukać oszczędności, które w ogólnym rozrachunku mogą się okazać zupełnie złudne, a postawić na jakość.

Starannie przemyśl kolorystykę

Na rynku dostępna jest cała gama kolorystyczna od ciepłych, jasnych pasteli po chłodne, monochromatyczne barwy. Kolor idealnych mebli kuchennych musi być tak dobrany, aby doskonale komponować się z podłogą oraz ścianą. Na kolor ma też wpływ wybrany materiał, z którego mają być wykonane meble. Mogą one być stworzone z drewna lub płyty oraz zostać wyposażone w istotne wykończenia, lub dodatki szklane, czy nawet metalowe. Takie meble raczej dość niefortunnie będą wyglądać w otwartej kuchni na rustykalną jadalnię. Wszystko to trzeba także skonfrontować z aranżacją całego mieszkania tak, aby całe wykończenie wnętrza było spójne i harmonijne.

Zwróć uwagę na kształt i rozmiar

Rozmiar kuchni oraz jej kształt w dużej mierze determinuje projekt mebli kuchennych, jednak pozostawia spory margines na własną inwencję. Margines ten jeszcze bardziej się powiększa, jeżeli do kuchni planowane jest wykonanie mebli na wymiar. Nie jest tajemnicą, że w przypadku większych kuchni można pozwolić sobie na więcej niż wtedy, gdy do dyspozycji oddawane jest niewielkie pomieszczenie ze słabym dostępem do światła dziennego. Inne meble kuchenne zaprojektowano do dużej kuchni o powierzchni ponad 30 m2, gdzie zmieszczą się i wszystkie urządzenia AGD i wymarzona wyspa kuchenna, i funkcjonalne szafki, i szerokie, użyteczne blaty. O wiele bardziej rozsądnie trzeba zagospodarować dostępną przestrzenią w przypadku niewielkich powierzchni oraz tych o np. niestandardowych kształtach.

Idealne meble kuchenne także doskonale dopasowano do formy zabudowy, a ta z kolei jest w dużej mierze zależna właśnie od rozmiaru kuchni i nadaje jej osobliwy kształt. Wyróżnić można m.in. zabudowę w kształcie litery U, G oraz L. Ergonomiczność kuchni w dużej mierze zależy od zachowania właściwego ciągu roboczego, co ma wpływ na wybór odpowiedniej formy zabudowy. Ciąg roboczy to nic innego jak odległości między lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką. Zachowanie prawidłowych proporcji między odległościami oraz stronami znacząco podnosi codzienną wygodę i komfort pracy w kuchni.
W przypadku otwartej kuchni meble muszą także współgrać z aranżacją tychże pomieszczeń.

Określ swoje potrzeby

Meble idealne będą co innego znaczyć dla osób, które uwielbiają gotować, piec, czy próbować nowych rzeczy w kuchni. Co innego dla tych, którzy najchętniej kuchnię omijaliby szerokim łukiem. Mimo wszystko i jedni i drudzy muszą kuchnię w swoim mieszkaniu posiadać. Określenie swoich potrzeb co do mebli kuchennych oraz całego zaaranżowania kuchni powinno być jednym z pierwszych, wykonanych przed remontem działań. Ilość szafek i pozostałych sprzętów należy dobrać nie tylko do wielkości kuchni, ale także do indywidualnych potrzeb. Jesteś singlem, masz niewielką kuchnię i niewiele gotujesz, ale zawsze marzyłeś o wyspie? Bez problemu można zmniejszyć liczbę szafek na rzecz upragnionego zaaranżowania. Masz zmywarkę? Niekonieczny jest dwukomorowy zlewozmywak. Zastanów się, czy w zupełności nie wystarczy jedynie jednokomorowy. Być może nie potrzebujesz czterech palników, a jedynie dwa i zaoszczędzisz miejsce na ekspres do kawy.

Jesteś estetą i wygląd kuchni ma wielkie wrażenie, czy uważasz styl za kwestię drugorzędną? Te ważne pytania należy sobie zadać na samym początku prac remontowych. Pomogą one określić pierwsze cechy idealnych mebli kuchennych.

Meble idealne – harmonia, wygoda i komfort

Kuchnia to jedno z trzech pomieszczeń, w którym przebywamy praktycznie każdego dnia. Jej harmonijny klimat może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie oraz nastrój, natomiast jakiekolwiek nieprawidłowości będą prześladować użytkownika przez cały czas. Aranżacja kuchni, która będzie tą wyśnioną, wymarzoną i idealną, bywa żmudna i czasochłonna, jednak zdecydowanie warto. Wiele wyborów należy podjąć jeszcze przed przystąpieniem do czynnego działania. Idealne meble do kuchni to takie, które będą trwałe, solidnie wykonane.