Okapy kuchenne

Okapy kuchenne przyścienne skośne montuje się na ścianie nad płytą grzewczą. Jako że są skośne, czyli mają uchylny charakter, ich użytkowanie jest niezwykle wygodne. Wyższe osoby, które przygotowują posiłek, mogą się swobodnie poruszać przy kuchence bez ryzyka zahaczenia o okap głową. Okap przyścienny skośny jest niejako przytulony do ściany, dzięki czemu zostawia sporo wolnej przestrzeni. 

Okapy do zabudowy to inaczej okapy podszafkowe lub wkłady do zabudowy.
To kompaktowe urządzenia, które zamontujemy w szafce lub dowolnej konstrukcji nad płytą grzewczą. Ich zaletami są niewielki rozmiar oraz dyskrecja – na pierwszy rzut oka okap jest bowiem niewidoczny. Okapy tego typu elegancko licują się z dolną częścią szafki wiszącej.

W akcesoriach do okapów znajdziesz między innymi filtry węglowe, produkty do czyszczenia okapów oraz kanały elastyczne.

Akcesoria kuchenne utrzymujące porządek

Wśród akcesoriów kuchennych utrzymujących porządek warto wymienić m.in. okapy kuchenne. To akcesorium pozwala unicestwić niepożądane zapachy oraz usunąć nadmiar pary. Dzięki okapowi resztki jedzenia nie osiadają się na meblach i suficie, tworząc nie tylko brzydkie smugi i zabrudzenia, ale będąc także pożywką dla bakterii i wirusów. Wysokość na jakiej powinno być zamontowane urządzenie zależy od indywidualnych wytycznych producenta. Przy wyborze odpowiedniego okapu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Głośność – jak wiemy okapy kuchenne generują hałas w naszej kuchni. Warto zwrócić uwagę na poziomy głośności, które są określone w dB. Odpowiednia granica to 38-65 dB. Głośność okapu jest również zależna od ustawionego biegu. Przed zakupem okapu warto też zorientować się o jego klasie energetycznej. Mimo, że pobór mocy w okapach kuchennych nie stworzy bardzo dużych wydatków to warto zapoznać się z kartą energetyczną (tutaj przykładowa karta energetyczna), która jest do niego dołączona. Okapem możemy sterować na kilka różnych sposobów – na przykład osobnym pilotem dołączonym do zestawu. W nowoczesnych okapach najczęściej znajdziemy dotykowy panel. Jeżeli zdecydujemy się na zakup konkretnego okapu to w naszym koszyku również musi znaleźć się filtr węglowy. Filtr węglowy powoduje, że powietrze w pomieszczeniu stanie się wolne od zanieczyszczeń co znacznie wpływa na funkcjonalność całej kuchni.