Fundamentalny wpływ na styl mebli kuchennych ma ogólny styl całej kuchni, a nieraz i całego mieszkania. To, jaki on będzie zależy głównie od indywidualnych preferencji, poczucia estetyki i, nie ukrywając, przeznaczonego budżetu. Zobacz, jakie style dominują w meblach kuchennych.

Praktycznie, estetycznie i osobliwie

Styl mebli kuchennych musi doskonale współgrać z całym zamysłem aranżacji. Jeżeli podoba się zbyt wiele rodzajów i sposobów wykończeń warto odpowiedzieć sobie także na pytanie, jakie cechy ma posiadać kuchnia – czy powinna być bardziej użyteczna i funkcjonalna, czy jednak oryginalny wygląd ma być jej głównym atutem. Obecnie projektanci co rusz starają się dopracowywać i kreować nowe style, które odpowiedzą na wysokie wymagania ich klientów. Jest jednak kilka stylów ponadczasowych, które już od wielu sezonów królują w kuchni, a co za tym idzie – również w meblach kuchennych.

Meble kuchenne – styl klasyczny

Styl klasyczny to jeden z najbardziej uniwersalnych oblicz kuchni. W stylu tym znakomicie czuje się młodzież, jak i seniorzy. Komfort jest wręcz namacalnie odczuwalny. Jedna z największych zalet mebli w stylu klasycznym to rewelacyjna dowolność kolorystyczna. Dobór odpowiedniego koloru zależny jest tylko i wyłącznie od domowników. Gama kolorystyczna jest niemal nieograniczona. Kuchnia w stylu klasycznym świetnie prezentuje się zarówno w jasnych jak i ciemnych kolorach oraz ciepłych i chłodnych. Do mebli kuchennych w tym właśnie stylu znakomicie jest wybrać dodatki nietuzinkowe i osobliwe, jeżeli kuchni chce się nadać nieco animuszu lub można pozostać przy prostych, eleganckich akcesoriach, jeżeli chce się podkreślić jej pierwotny klimat. W przypadku zmiany zdania z łatwością można wymienić dodatki na inne, gdyż klasyczne meble stanowią idealne tło do wielu aranżacji. Warto jednak pamiętać, że styl klasyczny, nie znaczy nudny.

Klasyczne meble kuchenne często mogą posiadać nietuzinkowe uchwyty i okucia. Meble mogą być stylizowane na stare, co tylko pogłębi ciekawy klimat aranżacji. Wykończenia mebli w patynie, metalu, czy ceramice z kolei sprawiają, że wnętrze nabiera lekkości, równowagi i szyku. Klasyczne meble implikują eksperymenty na płaszczyźnie faktury, koloru oraz niecodziennych dodatków.

Meble kuchenne – styl skandynawski

Od wielu lat większość nowo powstałych mieszkań, czy domów utrzymane są w stylu skandynawskim. Styl ten wszedł na polski rynek z impetem i narobił sporo szumu. Kuchnię w stylu skandynawskim można określić dwoma słowami: prostota i minimalizm. Taki styl mebli kuchennych musi się wyróżniać funkcjonalnością, swoistego rodzaju wytwornością oraz klarownością. Nie ma tu miejsca na skomplikowane formy, kształty, czy niecodzienne rozwiązania.

Szafka z trzema szufladami Adele
Szafka z trzema szufladami Adele

Kuchnie skandynawskie charakteryzuje także naturalne światło, które rozświetla całe pomieszczenie, dlatego też większość mebli kuchennych jest w jasnych tonach. Meble kuchenne w stylu skandynawskim wykonane są z naturalnych materiałów. Powrót do natury jest niezwykle ważny dla całej idei tego typu rozwiązań aranżacyjnych. Do naturalnych materiałów, które królują w tym stylu należy przede wszystkim drewno, ale także kamień, czy len, bądź bawełna. Te ostatnie materiały często widnieją w dodatkach. Gama kolorystyczna to w głównej mierze beże, odcienie bieli oraz szarości. Niepowtarzalne meble kuchenne w stylu skandynawskim zapewni też umiar w detalach i zdobieniach.

Warto wspomnieć, że kuchnię w stylu skandynawskim znajdziesz właśnie w naszym sklepie – z pewnością świetnym przykładem jest kuchnia KamMono F4.

KamMono F4 zestaw 300-200
KamMono F4 zestaw 300-200

Meble kuchenne – styl nowoczesny

Nowoczesny styl to dość szerokie pojęcie, pod którym może kryć się sporo rozwiązań. Uznaje się jednak, że kuchnia w stylu nowoczesnym to taka, w której wykorzystane zostały następujące materiały: kamień, plastik, szkło, beton, PCV, czy cegła. Dodatkowo w przestrzeni tego rodzaju muszą być zachowane wszelkie zasady ergonomii. Meble kuchenne w stylu nowoczesnym charakteryzują się prostymi i nieskomplikowanymi formami oraz są utrzymane raczej w jednolitej, stonowanej tonacji. Podobnie jak w stylu klasycznym, meble kuchenne w stylu nowoczesnym stanowią znakomitą bazę do mniej lub bardziej wyszukanych dodatków i urządzeń. Styl nowoczesny często idzie w parze z zielonymi akcentami m.in. roślinami, czy kwietnikami. Meble kuchenne, nowoczesne posiadać mogą także indywidualny sznyt, który objawia się np. spersonalizowanym wykończeniem.

Nowoczesny styl mebli kuchennych widoczny jest w kolekcji mebli Campari.

Zabudowa kuchenna Campari
Zabudowa kuchenna Campari

Meble kuchenne – styl prowansalski

Styl prowansalski od wielu lat znajduje się na podium najczęściej wykorzystywanych stylów do wystroju i aranżacji wnętrz. Kuchnia w stylu prowansalskim to z pewnością marzenie niejednej kobiety. To styl, który nieodzownie kojarzy się z romantyzmem. Wnętrza są przytulne, bardziej intymne i nastrojowe. Jasne kolory, naturalne materiały oraz ogromna prostota, przy zachowaniu poczucia ciepła domowego ogniska to najważniejsze cechy, za które ludzie kochają styl prowansalski. Dodatkowo jest to styl nieco bardziej elegancki i klarowny niż styl rustykalny, dlatego też częściej kuchnia właśnie w tym stylu jest wybierana. Jest to nieco lżejsza i bardziej uniwersalna wersja. Meble kuchenne w stylu prowansalskim najczęściej utrzymane są w pastelowych kolorach.

KamMono F5 zestaw 310-250
KamMono F5 zestaw 310-250

W gamie kolorystycznej znajduje się wiele odcieni niebieskiego, zielonego, pudrowego różu, a nawet żółci, jednak podstawę stanowi biel oraz odcienie szarości. Do ich wykonania w głównej mierze wykorzystywane są naturalne materiały. m.in. drewno i kamień. Cechą rozpoznawczą jest także wysoki połysk. W meblach kuchennych w stylu prowansalskich powtarzają się także motywy kwiatowe (głównie lawenda) oraz roślinne (przede wszystkim bluszcze), czy to w wykończeniach, czy np. w uchwytach.

Znajdź swój styl

Bogactwo stylów w meblach kuchennych jest ogromne. Nie warto ulegać chwilowym trendom. Najważniejsze to znaleźć styl, w którym będzie można czuć się komfortowo przez wiele lat. Zbyt pochopna decyzja może wywoływać negatywne skutki np. doprowadzić do szybkiego remontu, co nie jest ani komfortowe, ani wygodne, ani tanie.