Kuchnia otwarta – czy da się oddzielić ją od salonu?

Szafka pod zlewozmywak kammono

Kuchnia otwarta na salon to obecnie niemal standard w nowym budownictwie. Jest to także jeden z najczęściej wybieranych konceptów na kuchnię przy budowach domu, czy podczas generalnych remontów (o ile jest to możliwe). Taki zabieg pozwala znacznie otworzyć przestrzeń w domu, uzyskać więcej światła, zminimalizować zapachy i hałas oraz często zdobyć nieco miejsca na zabudowę kuchenną. Trzeba jednak mimo wszystko w jakiś sposób oddzielić kuchnię od salonu, by zadbać o estetykę całego mieszkania oraz komfort domowników i gości.

Szeroka gama możliwości

Obecnie na rynku dostępny jest ogrom pomysłów i rozwiązań, jak zgrabnie i z zachowaniem estetyki oddzielić kuchnię od salonu. Pomieszczenia te muszą być ze sobą w symbiozie. Warto więc zadbać o korespondencję między kuchnią i salonem, bym razem tworzyły spójną jedność. Wnętrza otwarte cechują się nowoczesnością i elegancją. Wśród dostępnych możliwości aranżacji znajdują się zarówno te klasyczne i standardowe, jak i zupełnie oryginalne, niesztampowe i nietuzinkowe.

Klasyczna wyspa

Jednym z podstawowych pomysłów i wciąż najbardziej popularnym jest wyspa. Jej rozmiary należy indywidualnie dopasować do wielkości obu pomieszczeń. Wyspa, czy półwysep doskonale sprawdzi się w niewielkich kuchniach, gdyż nie tylko pozwoli na wyraźny podział obu przestrzeni, ale także stworzy dodatkowe miejsce magazynowe (szafki, szuflady) oraz robocze. Ponadto nad wyspą można zamieścić również okap, co pozwoli na zwolnienie miejsca w głównym trzonie mebli kuchennych. Jest to także niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, jednak trzeba wziąć pod uwagę, iż dookoła wyspy musi pozostać nieco wolnej przestrzeni. Jeżeli nie ma możliwości stworzenia wyspy, można pomyśleć o półwyspie.

Nowoczesna ścianka działowa

Doskonałym sposobem na oddzielenie kuchni od salonu jest także ścianka działowa, po którą coraz częściej sięgają projektanci i właściciele mieszkań. Wystarczy niewielka konstrukcja z płyty kartonowo-gipsowej, aby część pomieszczenia została zakryta, a granica została wyraźnie zaznaczona. Dodatkowo ściankę taką można wykorzystać np. jako miejsce na telewizor. Na tego typu ściance może znaleźć się także obraz, grafika, czy np. półki o niewielkim obciążeniu. Zaletą ścianek działowych jest także fakt, że w ich przypadku nie jest koniecznie zachowywanie w ich pobliżu wolnej przestrzeni.

Szklane elementy

Ścianka działowa może być także po prostu elementem dekoracyjnym. Ścianka wykonana ze szkła o indywidualnie dobranych parametrach może ożywić całą aranżację. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać taflę szkła mleczną, chromowaną, przezroczystą lub np. kolorową. Obecnie na rynku znajduje się także sporo szablonów do wykonania indywidualnych wzorów lub już przygotowane wcześniej tafle o unikatowym designie. Dodatkowo szklana ścianka działowa może wręcz wprost nawiązywać do elementów wykończenia kuchni lub salonu.

Ruchome fragmenty

Świetnym sposobem na wyraźną separację kuchni od salonu są po prostu przesuwane drzwi lub innego rodzaju ruchome przesłony. Pozwalają one na dużo swobody. Kiedy jest taka potrzeba można kuchnię zupełnie zasłonić w żaden sposób nie ograniczając przestrzeni salonu. Może to być przydatne zwłaszcza w obliczu potrzeby poczucia intymności. W innych wypadkach można część kuchenną znakomicie wyeksponować, co spowoduje diametralną zmianę charakteru wnętrza. Drzwi przesuwane mogą być zamontowane np. na rolce, szynie, czy mogą być także chowane w ścianie. To ostatnie rozwiązanie wymaga sporej przestrzeni i raczej nie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, czy mieszkaniach, za to może być doskonałą alternatywą w domu jednorodzinnym.

Funkcjonalny mebel

Oddzielać kuchnię od salonu mogą także po prostu półki. Meble o sporej wysokości są nie tylko bardzo szybkim sposobem rozdzielenia obu przestrzeni, ale także całkiem prostym. Rodzaj mebla zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości. Dzielić może np. stary kredens, jeżeli styl mieszkania zmierza w kierunku rustykalnym lub ażurowy regał, gdy całości bliżej jednak do typowego stylu nowoczesnego. W zależności od dokonanego wyboru na półkach mogą stanąć kwiaty lub książki kucharskie, w kredensie np. stylizowana zastawa. W tej kategorii warto także umieścić kanapę, która nie tylko będzie świetnym sposobem na zaznaczenie granicy między dwoma pomieszczeniami, jak i uzupełni część wypoczynkową. Zastanawiasz się, w jaki jeszcze sposób oddzielić kuchnię od salonu? Najprostszym pomysłem może być po prostu stół. Jeżeli w domu nie ma osobnej jadalni lub specjalnie wyznaczonej części jadalnianej to taki zabieg może być także bardzo pomocny dla całej rodziny.

Wybierz idealny sposób na oddzielenie kuchni od salonu

Kuchnia otwarta i moda na nią jest obecna na rynku budowniczym i architektonicznym już jakiś czas i raczej nie wydaje się, by miało to się zmienić. Oddzielenie kuchni od salonu nie jest trudne, wystarczy jedynie uruchomić swoją wyobraźnię i zastanowić się, czy ten dodatkowy element w mieszkaniu lub domu ma być niezwykle funkcjonalny, stricte dekoracyjny, czy najlepiej, aby łączył obie te cechy. Kuchnia otwarta, czy zamknięta? Po odpowiedzi na to pytanie trzeba wybrać rozwiązanie doskonałe, czyli dopasowane do indywidualnych preferencji właściciela oraz osobliwych możliwości lokalowych.