Kuchnia w stylu skandynawskim łączy w sobie wiele zalet. Nie bez powodu jego popularność rośnie z roku na rok. Dlatego styl skandynawski wciąż jest jednym z najchętniej wybieranych stylów aranżacyjnych przede wszystkim w kuchni. Skandynawowie odbierani są przez inne narody jako ludzie konkretni, spokojni oraz oszczędni w geście i słowie. Taki jest też styl skandynawski. Sprawdź, jakie zalety posiada styl skandynawski oraz poznaj najważniejsze zalety mebli kuchennych w tym właśnie stylu!

Skandynawia – mroźna Północ

Północne regiony Europy zachwycają bezkresnymi krajobrazami, które dosłownie zapierają dech w piersiach. Skandynawia urzeka malowniczymi, plastycznymi fiordami oraz nieziemską zorzą polarną. Północ to jednak także zimno, mróz i ciemność, która niejednokrotnie obejmuje większą część dnia. Styl skandynawski narodził się właśnie z potrzeby naturalnego światła, które w niektórych miesiącach jest niemal na wagę złota. Kuchnia w stylu skandynawskim to naturalne materiały, minimalizm i prostota oraz klarowność. Zadaniem jasnych mebli kuchennych, które najczęściej można zauważyć w skandynawskich domach i mieszkaniach, jest rozświetlenie pomieszczenia, co udaje się dzięki odbiciom promieni słonecznych od jasnych powierzchni. Szczególną rolę odgrywa tu zwłaszcza biel. I to koniecznie biel w odcieniu chłodnym. Dodatkowo biel wizualnie znacznie powiększa przestrzeń. Do wykończeń swoich domów Skandynawowie wykorzystują głównie drewno, które jest ich podstawowym surowcem naturalnym.

Styl skandynawski na przestrzeni lat przybierał różne formy w każdym z państw skandynawskich. Fińscy architekci postanowili przełamać biel kontrastującym kolorem czarnym. W Danii to tylko i wyłącznie biel zawsze gra pierwsze skrzypce. Szwedzi z kolei postawili na proste, funkcjonalne formy. Obecny styl skandynawski, który na szeroką skalę zadomowił się w Polsce i całej Europie jest synergią wszystkich czterech państw mroźnej Północy.

Idealnym przykładem kuchni w stylu skandynawskim jest kolekcja KamMono F4, którą znajdziecie w naszej ofercie mebli kuchennych.

KamMono F4 zestaw 310-250
KamMono F4 zestaw 310-250

Styl skandynawski – prostota i minimalizm

Styl skandynawski to bez dwóch zdań prostota, elegancja, minimalizm i niezwykła czystość. W przestrzeniach tych ze świecą można szukać zbędnych elementów i skomplikowanych form. Kuchnia skandynawska posiada niewiele dekoracji. Najważniejszymi cechami tego stylu są: funkcjonalność, praktyczność, użyteczność oraz wygoda, niekoniecznie z zachowaniem poczucia ciepła domowego ogniska. Kuchnie te mają także wielu zwolenników ze względu na minimalizm, który bezpośrednio wiąże się z łatwością zachowania czystości. Kobiety i mężczyźni kochają styl skandynawski również z powodu jego uniwersalizmu – świetnie sprawdzi się i w dużych i małych pomieszczeniach. Nie jest to też styl ani typowo męski, ani typowo kobiecy. Często aranżacje w stylu skandynawskim wybierają osoby uwielbiające umiar. Projektując kuchnię w stylu skandynawskim należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Kuchnia Adele zestaw 485 A
Kuchnia Adele zestaw 485 A

Charakterystyczna kolorystyka

Paleta barw wykorzystywana do stworzenia kuchni w stylu skandynawskim nie jest zbyt obszerna. Są to najczęściej stonowane, jasne i pastelowe kolory, które stanowią idealną bazę do mebli i niewielkiej ilości elementów dekoracyjnych. Kuchnie skandynawskie w większości przypadków są monochromatyczne. Meble, ściany, a często nawet podłogi i sufity utrzymane są tylko i wyłącznie w odcieniach chłodnej bieli, beżach, czy szarościach. Nie ma tu miejsca na ferwor barw, czy nawet na ich intensyfikację. Dodatki, jeżeli już występują, to nie są one bogate w kolor, czy formę, a raczej są one proste i w przeważającej większości jednobarwne. W kuchni w stylu skandynawskim raczej nie odnajdują się także ani wzory pochodzące z Dalekiej Azji, ani florystyczne i kwieciste zdobienia.

Typowa zabudowa

Kuchnia w stylu skandynawskim musi wyróżniać się prostotą i solidnością wykonania. Muszą one ułatwiać i usprawniać codzienne czynności wszystkich domowników. Meble kuchenne powinny być ergonomiczne, a ich forma, kształt i wygląd musi nadawać całemu pomieszczeniu poczucia uporządkowania. Najważniejszą cechą mebli i innych sprzętów w kuchni skandynawskiej jest ich funkcjonalność. Patrząc pierwszy raz na wnętrza kuchenne w stylu skandynawskim ma się wrażenie, że nic się w nich nie gotuje – wszystkie sprzęty AGD są zabudowane, a blaty puste. To celowy zabieg, który dodaje pomieszczeniu przejrzystości oraz pomaga w utrzymaniu czystości. Ponadto zabudowanie wszystkich sprzętów AGD dodatkowo ujednolica wizualnie kuchnię.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim – zalety

Jedną z największych zalet mebli kuchennych w stylu skandynawskim jest ich genialne połączenie estetyki z funkcjonalnością. Styl skandynawski mocno nawiązuje do natury, przez co meble kuchenne w tym stylu często wykonywane są z drewna. Najczęściej malowane są one na biały kolor Drewniane fronty i blaty, które w większości przypadków są gładkie, nie tylko efektownie się prezentują, ale także są łatwe w konserwacji. Meble kuchenne w stylu skandynawskim muszą być funkcjonalne (na co kładziony jest szczególny nacisk), dlatego też posiadają one sporo użytecznych szafek, szuflad i systemów, dzięki którym przechowywanie zapasów jest wygodniejsze, a codzienna praca dużo przyjemniejsza.

Szafka z trzema szufladami Adele
Szafka z trzema szufladami Adele