Niewątpliwie meble kuchenne stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia nie tylko całej kuchni, ale nawet całego domu, czy mieszkania. Muszą one stylistycznie pasować do całego pomieszczenia oraz bezapelacyjnie muszą być funkcjonalne. Wiele osób podczas remontu zadaje sobie pytanie: szafki kuchenne wiszące, czy stojące – które rozwiązanie będzie praktyczniejsze? Poznaj wady i zalety każdego rodzaju i podejmij właściwą decyzję!

Indywidualne potrzeby

Wybór mebli do kuchni jest zależny od indywidualnych potrzeb i oczekiwań co do całej funkcjonalności pomieszczenia. Duże znaczenie mają także własne upodobania oraz wielkość, rozmiar i możliwości przeznaczonej na kuchnię przestrzeni. Na rynku dostępny jest cały wachlarz szafek, jednak nie każdy z nas będzie potrzebował wszystkich ich wariantów. Warto jednak poznać te rodzaje szafek, by wiedzieć, z czego wybierać i aby podjąć właściwą decyzję.

Szafki kuchenne stojące

Szafki stojące to niezbędne meble w każdej kuchni i trudno obecnie znaleźć pomieszczenie kuchenne, które by ich nie posiadało. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta! Szafki stojące z przymocowanym, właściwym blatem stanowią podstawowe miejsce w kuchni do przygotowywania posiłków. Bez tego trudno wyobrazić sobie szatkowanie, krojenie, lepienie, mieszanie, przestawianie misek z półproduktami, czy ustawianie szklanek lub talerzy. Co więcej, nie jest to mebel, który ułatwia tego typu czynności, ale wręcz sprawia, że w ogóle są możliwe do wykonania. Warto zwrócić szczególną uwagę na ich wygląd oraz styl. Brak wiszących elementów pozwala zachować spójność między kuchnią a salonem lub jadalnią i pozwala uzyskać większą przestronność całego, łączonego pomieszczenia.

Szafki dolne Adele
Szafki dolne Adele

Sposób otwierania

Wśród szafek stojących najczęściej pojawiają się te z drzwiczkami otwieranymi na boki. Rzadziej można spotkać się z drzwiami przesuwanymi. Dużą popularność zyskują także szafki z szufladami zarówno tymi tradycyjnymi, jak i typu cargo, które w ostatnich latach zyskują coraz więcej zwolenników. To, w jaki sposób jest otwierana szafka w znacznym stopniu zależy od własnych preferencji i indywidualnych oczekiwań, a często także jest wynikiem nawyków. Najważniejsza jest wygoda oraz funkcjonalność i ergonomiczność rozwiązania.

Funkcjonalność

W szufladach tradycyjnych i z koszami cargo z łatwością można znaleźć wszystko to, co jest w danej chwili potrzebne. Korzystanie z tego typu szuflad jest także bardzo komfortowe. Dodatkowo takie zastosowania często oznaczają, że nie będzie konieczności każdą rzecz wyciągać z tylnej ściany półki. Mimo wszystko cięższy sprzęt rzadziej używany lepiej umieścić w tradycyjnej szafce gdzieś na jej tyłach. Z przodu lepiej pozostawić rzeczy, do których sięga się częściej.

Wachlarz możliwości

Szafki stojące mogą wytrzymać też spory ciężar i nie trzeba bać się o ich obciążenie. Płytkie szuflady będą doskonałe do przechowywania licznych akcesoriów kuchennych np. w wygodnych wkładach organizacyjnych. W szafkach stojących można także bez problemu zamontować piekarnik, mikrofalę, czy płytę grzewczą oraz zabudować lodówkę, czy zmywarkę. Jednymi z rodzajów szafek stojących są także wysokie słupki kuchenne, szafki otwarte, szafki narożne oraz szafki pod zlewozmywak.

Szafki kuchenne wiszące

Szafki wiszące znajdują się idealnie na wysokości oczu. Ich wielką zaletą jest łatwość, z jaką można sięgać po jakiekolwiek produkty, czy naczynia oraz akcesoria, które są niezbędne do przygotowania danego posiłku. Szafki wiszące są pierwszą rzeczą, którą widać wchodząc do kuchni, dlatego też trzeba zadbać o ich atrakcyjny wygląd.

Szafki górne F5 kammono
Szafki górne F5 kammono

Znakomite rozwiązania

Wśród szafek wiszących można znaleźć te z tradycyjnymi drzwiczkami. Szafki wiszące mogą być jedno- i dwudrzwiowe w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Coraz częściej pojawiają się także szafki z drzwiczkami uchylnymi, często z systemami blokującymi, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń boczną i nie ograniczają widoczności. Otwierane do góry szafki z roku na rok zdobywają coraz więcej zwolenników. Jest to przykład rozwiązania absolutnie niepraktycznego w przypadku szafek stojących.

Optymalne wykorzystanie

Szafki wiszące pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni i świetnie sprawdzą się w niewielkich kuchnia, gdzie każdy m2 jest na wagę złota. Mogą one sięgać nawet sufitu i można w nich przechowywać zarówno najbardziej potrzebne elementy wyposażenia, jak i te, do których sięga się niezwykle rzadko. Szafki wiszące posiadają jednak ograniczenia obciążeniowe, jednak w przypadku specjalistycznych konstrukcji można w nich przechowywać nawet słoiki, czy inne przetwory.

Niekonwencjonalne rozwiązania

Szafki wiszące mogą być mocowane albo do ściany, albo do sufitu. Drugie rozwiązanie jest stosowane niezwykle rzadko, jednak jest ono dostępne. Prezentują się one wówczas dość niekonwencjonalnie, ale mogą być wyposażone np. w podwójne drzwi. Wśród szafek wiszących warto wymienić także te szafki wiszące otwarte, szafki witrynowe, szafki pod okap, czy szafki wiszące narożne.

Najważniejsza jest jakość

Wybór szafek w dużej mierze zależny jest od oczekiwań i indywidualnych potrzeb każdej osoby. Obojętnie, czy wybrane zostaną szafki wiszące, czy stojące warto zadbać o ich najwyższą jakość. Na rynku dostępny jest szeroki wybór, jednak najlepsze, sprawdzone i pewne produkty nie jest wcale znaleźć tak łatwo. Na decyzję dotyczącą zakupu dobrej jakości szafek należy poświęcić sporo czasu. Nie warto także wybierać opcje najtańszej, gdyż pozorna, początkowa oszczędność może powodować spore koszty w niedalekiej przyszłości.