Nowoczesna kuchnia, czym się charakteryzuje?

Kuchnia Campari zestaw 300

Nowoczesna kuchnia to niezwykle szerokie pojęcie, pod którym może kryć się wiele rzeczy. Są to meble funkcjonalne, praktyczne, ale jednocześnie solidnie wykonane, piękne oraz często ponadczasowe. Sprawdź, czym jeszcze charakteryzują się nowoczesne meble kuchenne!

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób w każdym wieku. Minimalizm i funkcjonalność to cechy, które sobą reprezentuje. Dodatkowo mimo wielu podobieństw, każda aranżacja modernistyczna jest różnorodna. Są to także cechy, które doceni i osoba w średnim wieku, i młode małżeństwo, i singielka, która właśnie idzie 'na swoje’. Nowoczesne aranżacje coraz częściej pojawiają się nie tylko w nowym budownictwie, ale także w kamienicach, czy domach jednorodzinnych. Aranżacje w stylu nowoczesnym można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb i gustów.

Na wysoki połysk

Nowoczesne meble kuchenne wyróżniają się także wysokim połyskiem. Lakierowane meble to obecnie absolutny top na rynku. Ten sposób konserwacji głównie drewna ma sporo zalet. O wielu z nich można się przekonać dopiero po wieloletnim użytkowaniu. Usłojenie, które widać na lakierowanych meblach kuchennych drewnianych dodaje elegancji i poczucia unikatowości. Modernistyczne aranżacje mogą nawiązywać właśnie w ten sposób do natury i łączyć ze sobą te dwa światy. Meble lakierowane są bardzo wyraziste i posiadają w sobie sporo elegancji. Nowoczesna kuchnia z takimi meblami prezentuje się rewelacyjnie. Owszem, ich konserwacja nie jest najłatwiejsza, gdyż z powodu np. dotyku pozostają na ich powierzchni odciski palców, jednak są one tego warte. Im ciemniejsza powierzchnia, tym jej czyszczenie będzie trzeba powtarzać jeszcze częściej. Lakierowane fronty bardzo dobrze czyści się ściereczką wykonaną z lnu lub bawełny.

KamMono P4 zestaw 270-250
KamMono P4 zestaw 270-250

Powrót drewna

Co ciekawe, do projektów nowoczesnych mebli kuchennych powraca drewno. Surowe drewno doskonale współgra z minimalizmem, który jest wyznacznikiem stylu nowoczesnego, co z pozoru wydaje się niemożliwe. Projektanci znów sięgają po ten naturalny surowiec i starają się go jednak przetwarzać w nowatorski sposób. Nowoczesne meble drewniane do kuchni są nieco masywne i niezwykle oryginalne. O dziwo czasem pojawiają się w nich niewielkie elementy dekoracyjne, jednak ich obecność jest zawsze uzasadniania. Nie ma tu miejsca na przypadkowość. Niepowtarzalny klimat kuchni można uzyskać właśnie poprzez umieszczenie w jej wnętrzu drewnianych mebli o prostej i lekkiej formie.

Kuchnia Zoya zestaw 300
Kuchnia Zoya zestaw 300

Nowatorskie rozwiązania

Nowoczesne meble kuchenne charakteryzują się także wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań zarówno technologicznych, jak i designerskich. Meble tego rodzaju bardzo często pozbawione są wszelkiego rodzaju dekorów i pstrokatych, jaskrawych kolorów. W myśl stylu nowoczesnego wszystkie akcesoria powinny być schowane, a sprytne rozwiązania nowoczesnych mebli kuchennych na to pozwalają. Funkcjonalne kosze cargo, doskonale wmontowane w zabudowę stojaki na wino oraz m.in. obrotowe szafki montowane w narożnikach to innowacyjne rozwiązania, które cieszą się coraz większą popularnością. Warto wymienić tu także praktyczne organizery, które rewelacyjnie sprawdzają się w głębokich, sporych rozmiarów szafkach z maksymalnym wysuwem.

Rewelacyjne oświetlenie

Nowoczesne meble kuchenne nie będą się stylowo prezentować bez odpowiedniego, nowoczesnego oświetlenia. W ostatnich czasach coraz częściej przywiązuje się większą wagę właśnie do zastosowanego rodzaju światła, który uwypukli najlepsze cechy całej aranżacji kuchenne. Dobrze jest zastosować kilka źródeł. W kuchni może pojawić się np. lampa sufitowa, ale także kinkiety oraz podświetlenie blatów i okapu. Światło, które będzie stanowiło podstawę całego oświetlenia powinno mieć jak najbardziej neutralną barwę. Oświetlenie dodatkowe będzie bardzo nowocześnie się prezentowało, kiedy będzie posiadało lekko chłodną barwę, a nawet błękitne zabarwienie.

Zabudowa kuchenna Campari
Zabudowa kuchenna Campari

Twoje nowoczesne meble kuchenne

Pod pojęciem nowoczesna kuchnia kryje się także spora elastyczność i dowolność. Meble to mogą być w maksymalnym stopniu dopasowane do indywidualnych oczekiwań i potrzeb zarówno pod względem funkcjonalności i użyteczności, jak i odpowiedniego designu. Można wybrać rodzaj surowca, który będzie idealnie pasował do preferowanej wizji, a następnie wprowadzić ją w życie. Nowoczesne meble kuchenne charakteryzują się też bardzo wysoką jakością wykonania. Mają one służyć przez wiele lat i przez cały okres użytkowania nie tracić swoich walorów praktycznych i estetycznych.

Minimalizm to podstawa

Minimalizm to podstawa, jednak nowoczesne meble kuchenne często charakteryzują się naprawdę odważnym designem. Może to się objawiać wykorzystanym surowcem do jego stworzenia lub zastosowaniem specyficznych form. Meble te nie posiadają zbędnych rzeczy i są niezwykle eleganckie. Wiele elementów lub nawet całe konstrukcje wykonane są z mało oczywistych materiałów jak szkło, czy stal. W nowoczesnych kuchniach dominują kąty proste oraz w znacznej mierze geometryczne formy. Trudno szukać tu bibelotów, czy innych dodatków stricte dekoracyjnych. Meble nowoczesne najczęściej są z reguły jednobarwne, co uwypukla uczucie czystości.