Gdyby kuchnię skandynawską chcieć zamknąć wyłącznie w trzech słowach to bezsprzecznie będą to funkcjonalność, minimalizm i jasność. Takie są główne kierunki wytyczające drogę skandynawskiego designu.

A jeśli zapytamy, z czego to wynika, czym tak naprawdę jest kuchnia skandynawska to odpowiedź nasuwa się sama. Z szerokości geograficznej i stylu życia Duńczyków, Finów czy Norwegów. Nie sposób zaprzeczyć, że Skandynawowie żyją w zgodzie i harmonii z przemijającymi kolejno porami roku. Na dalekiej północy, gdzie mrok polarny trwa kilka miesięcy, potrzeba pragnienia jasnych wnętrz jest jedną z podstawowych potrzeb. A że potrzeba matką wynalazków, to tak narodził się styl zwany skandynawskim. Od kilku dobrych lat z sukcesem podbija on również rynek polski.

Styl skandynawski kuchnia – główne założenia tego nurtu

Wygoda plus funkcjonalność równa się kuchnia skandynawska. Oszczędne formy, wysoka jakość wykonania i dobrej jakości materiały. Proste i jasne wnętrza z dużymi oknami, w których rządzi niczym nieograniczone światło. W kuchni w stylu skandynawskim trudno znaleźć ciężkie firany; Skandynawowie z pewnością ich nie pokochali. Dla nich ważna jest lekka forma i naturalne tkaniny – właśnie one definiują kuchnię w stylu skandynawskim. A przy tym minimalizm i surowość barw. Paradoksalnie, im zimniejszy jest kolor biały, tym korzystniej. Jasne tło dla mebli kuchennych to podstawa w urządzaniu wnętrz. Mimo tego wszystkiego nie da się ukryć, że kuchnia skandynawska jest ciepła i przytulna. Zachęca do relaksu, harmonii i życia slow. Wyklucza się to? Jak widać niekoniecznie 😉

Przepis na piękne, jasne wnętrze, czyli skandynawska kuchnia w Twoim domu

Szukasz sposobu jak optycznie powiększyć pomieszczenie? Kochasz jasne barwy, naturalne materiały i doskonałej jakości wykończenia? Nie lubisz kuchni nowoczesnych, bo są dla Ciebie zbyt neutralne i bez wyrazu? Jeśli odpowiedź była trzy razy na „tak” to kuchnia skandynawska jest najlepszą odpowiedzią na Twoje potrzeby. Proste fronty w meblach kuchennych, czarny uchwyt czy gałka, drewniane półki na metalowych wspornikach. Do tego lniana roleta nad oknem, lampa z charakterem i kuchnia skandynawska jest gotowa. Naprawdę, już niczego więcej nie potrzeba. No… może jeszcze stary, drewniany stół. Taki przy którym usiądziesz z kubkiem gorącej herbaty i zaglądającą do Ciebie przez okno zorzą polarną.

Meble kuchenne styl skandynawski – sposób na wykorzystanie tego, co daje nam natura

Bezkresne lasy, jeziora, fiordy, cisza i spokój. Życie w zgodzie z sobą i z otoczeniem. Skandynawowie niewątpliwie potrafią korzystać z tego, co daje im matka natura. Naturalnym i najłatwiej dostępnym dla nich  surowcem jest drewno. Zrozumiałym jest więc, że wykorzystują go do budowy i wykończania wnętrz swoich domów i do produkcji różnych elementów mebli kuchennych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie ma drugiego, tak wdzięcznego surowca do pracy jak drewno. Zdobione z niego podłogi, blaty czy stoły wprowadzają do pomieszczenia przyjazną atmosferę, przełamują surowość otoczenia i „budują” to, co nazywane jest właśnie kuchnią w stylu skandynawskim. Nikogo nie dziwi więc, że kuchnia skandynawska tak mocno przyjęła się na całym świecie i jest marzeniem tak wielu z nas.

Kuchnia skandynawska biała

Jeśli dotarłeś do tego wpisu i wciąż to czytasz, to z pewnością musisz być miłośnikiem kuchni skandynawskiej 🙂 Kochasz jasne pomieszczenia, a w Twoim domu króluje biel. I kuchnia również jest biała. Taka z jasną cegłą na ścianie, rozbieloną podłogą i drewnianym blatem. W przeciwieństwie do innych to właśnie w takim wnętrzu czujesz się najlepiej i z takiego pomieszczenia czerpiesz energię do życia. W kuchni skandynawskiej odnajdujesz siebie. A jeśli nie masz jeszcze mebli kuchennych i stoisz przed ich wyborem to nic straconego. Jesteśmy po to, żeby pomóc Ci w stworzeniu Twojej jedynej i niepowtarzalnej kuchni w stylu skandynawskim.

Kuchnia skandynawska szara

Bierzemy pod uwagę jeszcze jedną opcję. A mianowicie taką, że jeszcze bardziej niż biel kochasz wszystkie odcienie szarości. A kuchnia skandynawska szara jest bezsprzecznie Twoim numerem jeden. Mamy i na to sposób 🙂 Eleganckie fronty mebli kuchennych zestaw z jasnymi ścianami, białą cegłą i lnianą roletą nad oknem. Dodaj kilka drobiazgów, postaw na parapecie doniczki z ziołami. Pamiętaj, to bardzo ważny aspekt wykończenia, który definiuje całe Twoje wnętrze. Naprawdę nie trzeba wiele, żeby stworzyć kuchnię skandynawską i poczuć powiew Skandynawii w swoim miejscu na ziemi.

Kuchnie styl skandynawski

Jaka jest Twoja pierwsza myśl jak słyszysz „kuchnie styl skandynawski”? Jakie obrazy masz pod powiekami? Czyste, jasne wnętrze? Chłodne, stonowane, a jednocześnie ciepłe i eleganckie? A może widzisz miejsce, gdzie chce się pobyć dłużej, być może nawet zostać na zawsze? Marzysz o kuchni skandynawskiej, o otwartym wnętrzu ze stołem pośrodku, a może z dużą wyspą i wysokimi drewnianymi stołkami? Pamiętaj, marzenia są po to, żeby je spełniać. Wciąż nie wiesz jak to zrobić? Podpowiemy Ci 🙂 Przepis na kuchnię skandynawską jest prosty: jasne ściany + jasne meble kuchenne + drewno naturalne = kuchnia skandynawska.