Kuchnia prowansalska – jak ją zaprojektować?

Kuchnia Lora zestaw 270

Kuchnia jest centralnym miejscem w każdym domu, czy mieszkaniu. To tu codziennie spotykają się domownicy, by opowiedzieć sobie o całym dniu oraz razem spędzić czas przy posiłku. Ta szczególna cecha sprawia, że kuchnia powinna być nie tylko funkcjonalna i praktyczna, ale przede wszystkim miła dla oka. Kuchnia prowansalska potrafi w wyjątkowy sposób podkreślić ciepło domowego ogniska. Sprawdź, jak zaprojektować kuchnię w stylu prowansalskim!

Prowansja – zapach lawendy

Prowansja to region na południu Francji, który jednoznacznie kojarzy się krajobrazem usłanym polami lawendy i obezwładniającym zapachem kwiatów i roślin. Południe Francji skrywa ogrom urokliwych, małych miejscowości z przytulnymi, prawdziwie ciepłymi domami. Domy te charakteryzują się pięknymi dachami w odcieniach złota i żółci oraz drewnianymi i kaflowymi podłogami, na którym widać odcisk czasu. Wewnątrz natomiast można zauważyć lniane i bawełniane obrusy, sporo osobliwej ceramiki. Wszystko to skąpane w promieniach słonecznych.

Styl prowansalski – niesłabnąca popularność

Nic dziwnego, że zwłaszcza kobiety, tak chętnie przeniosłyby klimat południowej Prowansji do własnej kuchni. Styl prowansalski od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i nieustannie jest jednym z najważniejszych trendów w architekturze wnętrz. Zachwyt nad stylem prowansalskim jest w dużej mierze instynktowny. Pastelowe, jasne kolory w połączeniu z białymi meblami, kamienną podłogą i np. lawendowymi dodatkami sprawiają, że człowiek czuje się jak w eleganckim pomieszczeniu, ale jednocześnie komfortowym, przytulnym i ciepłym. To właśnie to połączenie jest siłą stylu prowansalskiego. Sam styl jest łagodniejszą odmianą stylu rustykalnego i mniej jednoznaczną.

kuchnia lora w stylu prowansalskim
kuchnia lora w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim – jak zaprojektować

Kuchnia prowansalska jest niezwykle wszechstronna i powszechna, a jednocześnie nie można odebrać jej charakteru. Francuskie aranżacje nadają przestrzeni szyku, przy równoczesnym zachowaniu jej ciepła, komfortu oraz poczucia intymności. Kuchnia prowansalska to kuchnia delikatna, romantyczna, klimatyczna i niezwykle efektowna. Według projektantów wnętrz styl ten idealnie pasuje do marzycieli. Zaprojektowanie kuchni prowansalskiej nie jest trudne i wbrew pozorom nie wymaga aż tak wiele pracy.

Kolory natury

Styl prowansalski to nie tylko odcienie bieli. W architekturze Prowansji można zauważyć szeroką gamę kolorów. Oczywiście przeważają odcienie szarości, beże i charakterystyczne zielenie w tonacji oliwki, jednak to nie wszystko! Wśród barw pojawiają się także m.in. typowa dla tego regionu ochra oraz piękne, intensywne odcienie fioletu. Charakterystyczne dla Prowansji są także pastele. W kuchni w stylu prowansalskim mogą pojawiać się pastelowe róże, błękity, a nawet odmiany pomarańczy.
Natura musi zaistnieć także na ścianach i podłodze. Podłoga powinna być stworzona z długich, drewnianych desek, kamienia lub typowych ceramicznych płytek. Ściany natomiast oprócz wcześniej ustalonych kolorów, warto by posiadały także strukturę, którą często można zaobserwować w prowansalskich domach. Może ona wynikać z niedbałego pokrycia farbą, bielenia, czy np. specjalnie pozostawionych nierówności.

Charakterystyczne meble kuchenne

Meble kuchenne w kuchni prowansalskiej są jej kwintesencją. Obowiązkowo powinien się pojawić duży stół, który będzie stanowić centrum domowego ogniska oraz zachęcał będzie do wspólnego spożywania posiłków. Cechą charakterystyczną jest także wyspa oraz drewniane fronty szafek. Bardzo często w kuchniach prowansalskich pojawia się starodawny kredens. Wszystkie zresztą meble kuchenne w stylu prowansalskim powinny być stylizowane. Dobrze sprawdza się w tym przypadku także efekt postarzenia. Wszystkie te rozwiązania w rezultacie nadają przestrzeni specyficznego klimatu domu z duszą. Kuchnie w stylu prowansalskim muszą posiadać dużo naturalnego światła. Jego obecność jeszcze bardziej uwypukla i podkreśla klarowność oraz przejrzystość pomieszczenia.

Kuchnia Lora zestaw 270
Kuchnia Lora zestaw 270

Klimatyczne dodatki

Wśród dodatków w kuchni prowansalskiej powinno znajdować się wiele naturalnych tkanin np. bawełna, len, czy ręcznie wykonywane koronki. Elementy dekoracyjne mogą być różnorodne. Doskonale sprawdzą się m.in. malowane talerze i misy ceramiczne, różnego rodzaju skrzynki i skrzyneczki, konewki dekoracyjne, ramki na zdjęcia, czy np. słoje ozdobione haftami lub wikliną. Warto, aby w kuchni pojawiły się także suszone pęczki lawendy, czy np. suszone zioła podwieszane przy kredensie. W kuchni prowansalskiej można się poczuć jak w niewielkim schowku na malutkie cudeńka. Dodatki w stylu prowansalskim charakteryzują się niezwykłą delikatnością oraz subtelnością, dzięki czemu nie ma się poczucia zagracenia przestrzeni.

Twoja kuchnia prowansalska

Powyższe wskazówki pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak zaprojektować kuchnię w stylu prowansalskim, tak by czuć się w niej ciepło i przytulnie. Proces tworzenia kuchni prowansalskiej to nic innego jak przemiana pozornie zwykłej i nudnej przestrzeni za pomocą niewielkich detali i prostych, a także stosunkowo niedrogich w wykonaniu zabiegów aranżacyjnych. W efekcie otrzymać można funkcjonalną i nowoczesną kuchnię bogatą w naturalne piękno.

Gorąco zachęcamy do sprawdzenia kuchni Lora, która jest wykonana właśnie w opisywanym stylu prowansalskim.

Szafki witrynowe F5 kammono
Szafki witrynowe F5 kammono