Akcesoria kuchenne – jak je wybrać?

Szafka okapowa Kammono

Urządzanie kuchni to jedno z najtrudniejszych zadań w trakcie remontu. Sam wybór koloru ścian, rodzaju podłóg, preferowanego stylu aranżacyjnego oraz funkcjonalnych i niezbędnych sprzętów bywa problematyczny i czasochłonny. Po podjęciu koniecznych decyzji przychodzi jednak czas na kolejny krok – akcesoria kuchenne, co również może tworzyć sporo problemów. Szeroka gama akcesoriów kuchennych dostępna na rynku nie pomaga w szybkim i właściwym wyborze. Wiele osób też nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są to decyzje. Zobacz, jakie wybrać akcesoria do kuchni, aby ta prezentowała się jeszcze efektowniej i była jeszcze bardziej funkcjonalna.

Akcesoria kuchenne – rodzaje

Niewiele osób wie, że akcesoria kuchenne to nie tylko łyżki, patelnie, garnki, czy kubki, ale także cokoły do mebli kuchennych, zlewozmywaki, listwy montażowe, czy kosze na śmieci. Niektóre z akcesoriów pełnią tylko funkcję dekoracyjną, inne natomiast łączą funkcjonalność i estetykę. Przed dokonaniem wyboru należy poznać swoje indywidualne preferencje. Inne akcesoria kuchenne wybierze samotny ojciec z dwójką dzieci, a inne młode, bezdzietne małżeństwo, które dopiero rozpoczyna życie „na swoim”. Każdy ma też inne poczucie estetyki i o ile niektóre osoby nie wyobrażają sobie idealnie zaprojektowanej kuchni bez listew przypodłogowych, o tyle inne nawet nie zauważyłyby takiego szczegółu. Akcesoria można podzielić na kilka grup i rodzajów.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów kuchennych. Dla przykładu tutaj znajdziesz akcesoria producenta Layman.

Akcesoria kuchenne do przechowywania

Koniecznym akcesorium do przechowywania rzeczy są różnego rodzaju słoiki np. szklane, które zapobiegają dostawaniu się do żywności nie tylko wilgoci, ale także zmniejszają ryzyko tworzenia się niebezpiecznych związków i substancji. Warto wymienić tu także wkład na sztućce do szuflady.

Akcesoria kuchenne do gotowania

W tej kategorii znajdują się tak oczywiste przedmioty, jak wysokiej jakości zestaw garnków, solidne patelnie, czy porcelanowe kubki. Warto w kuchni posiadać także minutnik do jajek, wagę kuchenną, czy stoper. Do gotowania przydadzą się także drewniane łyżki, czy pędzel do smarowania tłuszczu. Wybór akcesoriów kuchennych do gotowania w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji.

Akcesoria kuchenne utrzymujące porządek

Wśród akcesoriów kuchennych utrzymujących porządek warto wymienić m.in. okap. To akcesorium pozwala unicestwić niepożądane zapachy oraz usunąć nadmiar pary. Dzięki okapowi resztki jedzenia nie osiadają się na meblach i suficie, tworząc nie tylko brzydkie smugi i zabrudzenia, ale będąc także pożywką dla bakterii i wirusów. Bardzo dobrze w każdej kuchni sprawdzą się także praktyczne wkłady do szuflad, dzięki którym nie trzeba przez kilkanaście minut szukać zaparzacza do herbaty. Przydatne są również ociekarki relingowe do naczyń oraz koszyki relingowe. W ramach tej grupy warto wymienić też wszelkiego rodzaju haczyki i wieszaki, które można przymocować na frontach kuchennych. Niezaprzeczalnie wielką pomocą w utrzymaniu porządku są także kosze na odpady.

Akcesoria kuchenne dekoracyjne

Do dekoracyjnych akcesoriów kuchennych można zaliczyć np. elegancki stojak na noże, czy luksusowy stojak na wino. Jednym z równie popularnych elementów dekoracyjnych w kuchni są także różnorodne podkładki pod talerze wykonane z różnych materiałów. Podkładki te też świetnie chronią blat, czy stół przed zanieczyszczeniem oraz zniszczeniem. Dekoracyjną funkcję w kuchni pełnią także oczywiście wazony, kwietniki, stojaki na serwetki, czy np. ramki na zdjęcia.

Szafki z trzema szufladami kammono
Szafki z trzema szufladami kammono

Akcesoria kuchenne – kwintesencja doskonale zaprojektowanego wnętrza

Kuchnia to królestwo każdego domu, a pozornie niewidoczne akcesoria kuchenne stanowią kwintesencję doskonale zaprojektowanego wnętrza. W tej grupie znajdować będą się m.in. cokoły do mebli kuchennych (długie i wąskie panele maskujące montowane na zakończenie prac tuż przy podłodze). Dzięki cokołom meble nie tylko będą prezentować się elegancko i spójnie, ale także zapobiegną one dostawaniu się pod meble kurzu i brudu, które mogą być następnie trudne do usunięcia. Wiadomo, że nie ma nic gorszego niż kuchnia, która nie jest łatwa w utrzymaniu czystości. Cokoły są także łatwe w demontażu. Wybór właściwego cokołu nie jest trudny, gdyż bardzo często dostępne są w odpowiedniej kolorystyce dla danego zestawu meblowego.
Jednym z takich niezbędnych, pozornie niewidocznych dla oka elementów są także różnego rodzaju listy montażowe, dzięki którym nie tylko kuchnia będzie łatwa i prosta w konserwacji.

Twoje akcesoria kuchenne

Odpowiednie akcesoria do kuchni są tak samo ważne, jak cały projekt nowo powstającego pomieszczenia. Należy zadbać o ich właściwy dobór oraz przede wszystkim jakość, gdyż kuchnia to miejsce, w którym spędza się czasem praktycznie każdego dnia. Warto, aby była ona piękna, funkcjonalna, czysta oraz wolna od drobnoustrojów, które z kolei mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia.